Wpłaty za obiady
INFORMACJA DLA RODZICÓW W SPRAWIE ZASAD WYDAWANIA POSIŁKÓW
Stawka żywieniowa w roku szkolnym 2024/2025 wynosi 5,50 zł.
Druki karty zgłoszeniowej dziecka na obiady są dostępne na stronie internetowej szkoły a także u intendenta i w świetlicy szkolnej.
Opłata za obiady w m-cu wrześniu 2024r. wynosi dla wszystkich uczniów 88,00 zł.
(termin płatności do 10.09.2024r.)
Wysokość opłat w kolejnych miesiącach zostanie podana dla poszczególnych uczniów w dzienniku elektronicznym Librus Synergia.
Przypominamy o składaniu wniosków o dofinansowanie dożywiania uczniów spełniających kryteria dochodowe w Miejskim Ośrodku Opieki Społecznej w Sulęcinie na okres od 02.09.2024r. do 20.12.2024r.
Wydawanie obiadów rozpoczynamy od dnia 09.09.2024r. (poniedziałek)
Kartę zgłoszeniową dziecka na obiady należy złożyć do godz. 12.00 dnia poprzedzającego
wydanie posiłku, po tym terminie posiłki będą wydawane w dniu następnym.
Wpłaty za obiady przyjmowanie są jedynie przelewem na konto szkoły:
60 1240 3624 1111 0000 3066 7943
/tytułem: wyżywienie; m-c; imię i nazwisko dziecka/
Termin wpłaty za obiady do 10 każdego miesiąca.
OD DNIA 07.09.2023r.
WYDAWANIE OBIADÓW ODBYWA SIĘ W NASTĘPUJĄCEJ KOLEJNOŚCI:
GODZ. 11:15 - KLASY I
GODZ. 11:20 - KLASY II
GODZ. 11.25 - KLASY III
GODZ. 11:35 - KLASY IV - V
GODZ. 12:05 - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
GODZ. 12:35 - KLASY VI - VII
GODZ. 13:30 - KLASY VIII
- Po18. 11.
- Ryż, potrawka z kurczaka , marchewka z groszkiem, kompotgluten, laktoza
- Wt19. 11.
- Ziemniaki, bigos, kisielgluten, laktoza
- Śr20. 11.
- Zupa grochowa, chleb, jogurt, owocgluten, laktoza, śladowe ilości selera
- Cz21. 11.
- Ziemniaki, ryba smażona, sałatka z ogórków kiszonych, lemoniadagluten, laktoza
- Pt22. 11.
- Makaron z twarogiem i sosem truskawkowym, kompotgluten, laktoza
- So23. 11.
- Nieczynna
- Ni24. 11.
- Nieczynna
Alergeny
JAJKA
Alergia na jajka, a w szczególności na białko jaja kurzego, występuje najczęściej u małych dzieci. Im mniej przetworzone termicznie białko jaja, tym większy jest jego potencjał alergizujący. Zatem najmniejsze ryzyko wystąpienia reakcji u osoby uczulonej ma miejsce po spożyciu białka jaj kurzego w formie wypieku, nieco większe po spożyciu białka ugotowanego na twardo, następnie ugotowanego na miękko lub w formie jajecznicy, a największe po spożyciu surowego białka np. w postaci majonezu, tiramisu lub dodatku do befsztyku tatarskiego. Objawy alergiczne mogą mieć gwałtowny przebieg aż do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Tolerancja na białka mleka u większości uczulonych dzieci rozwija się do wieku szkolnego.
MLEKO (LAKTOZA)
Alergia na białka mleka jest jak dotąd najczęstszą alergią pokarmową w Polsce i dotyczy przede wszystkim dzieci w pierwszym okresie życia. Większość uczulonych dzieci nabywa tolerancję do 3 roku życia. Najważniejsze alergeny mleka to kazeina oraz alfa- i beta-laktoglobuliny. Oprócz mleka w czystej postaci, alergeny występują w formie przetworów, jak lody, ciastka, słodycze. Dodatki mleka spotyka się też w majonezie, sosach sałatkowych, kaszkach instant, purée ziemniaczanym, margarynie, naleśnikach, pierogach, zupach w proszku, potrawach w słoikach i puszkach, gotowych daniach rybnych, pieczywie (dodatek serwatki o minimalnym działaniu alergizującym). Mleko dodaje się też do wędlin i pasztetów. Znajduje się w potrawach panierowanych, odżywkach dla sportowców, a także w niektórych lekach. U najmłodszych dzieci uczulonych na białka mleka może wywoływać gwałtowne objawy uogólnionej reakcji alergicznej aż do pełnoobjawowego wstrząsu anafilaktycznego.
SELER
Spośród warzyw seler jest rośliną najczęściej wywołującą reakcje alergiczne. Właściwości alergizujące posiadają wszystkie jego części – korzeń, liście, łodyga oraz nasiona. Poza czystą postacią, seler może występować w sałatkach, przetworzonych produktach mięsnych, również mrożonych, gotowych zupach, kostkach rosołowych, pasztetach, przyprawach warzywnych
w proszku.
GLUTEN
Gluten znajduje się nie tylko w zbożach takich jak pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz, jęczmień i owies oraz pochodnych przetworach (kaszach, makaronach, płatkach, mące). Występuje też jako dodatek do przetworów mięsnych (pasztetów, parówek, konserw mięsnych, wędlin, wyrobów garmażeryjnych), serów żółtych, napojów, zup i sosów w proszku, jogurtów, gum
do żucia, aromatów, przypraw, sosów sałatkowych, ciasteczek, czipsów. Gluten zawierają też niektóre leki oraz gotowe dania dla dzieci. Może być obecny także w piwie. Alergia na gluten, w przeciwieństwie do celiakii opartej na innym mechanizmie immunologicznym, występuję relatywnie rzadko