Szkolny Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie
Szkolny Tydzień Profilaktyki zapisał się w tradycje naszej szkoły. W tym roku przebiegał pod hasłem "Bliżej siebie - dalej od przemocy, hejtu, nałogów”, czyli kolory i ich moc przekazu!
Wszystkie działania podejmowane przez naszych uczniów w Tygodniu Profilaktyki były objęte symbolicznym przesłaniem koloru. Każdy dzień miał sobie przypisaną daną barwę, aby poprzez percepcję koloru zwrócić szczególną uwagę na współczesne problemy naszych dzieci i podjąć wszelkie działania im zapobiegające.
W poniedziałek 07.10.2019 r. dominował kolor ZIELONY. Barwa ta jest symbolem nadziei
i wolności, jednoczenie kojarzy się z naturą oraz życiem w harmonii z poczuciem bezpieczeństwa.
Pojęcie bezpieczeństwa ze względu na swoje rodzaje jest pojmowane bardzo szeroko, w jego granicach mieści się umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nawet tych które zagrażają naszemu zdrowiu oraz życiu. Dlatego w tym dniu dla naszych uczniów przygotowaliśmy specjalne spotkanie z przedstawicielami Straży Pożarnej w Sulęcinie oraz ratownikiem medycznym, którzy przybliżyli tematykę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zadaniem aktywizującym i jednocześnie wprowadzającym uczniów we wszystkie cele i działania podejmowane w Tygodniu Profilaktyki było stworzenie tematycznych haseł za pomocą tzw. "burzy mózgów" do myśli przewodniej danego dnia, która brzmiała: "Żyję mądrze i zdrowo – nie hejtuję, nie ulegam przemocy i nałogom".
Wtorek 08.10.2019 r. BIEL i jego idea przewodnia: Jesteśmy czyści, nie siejemy nienawiści!
Biel to kolor, który symbolizuje czystość. Nasi uczniowie starali się dawać wyraz swojemu łagodnemu usposobieniu i postępować właściwie, czyli życzliwie, serdecznie, koleżeńsko.
We wtorkowy dzień klasy VI miały możliwość uczestniczenia w spotkaniu edukacyjnym pt. "Nie hejtuję, lecz szanuję". Zagadnienie mowy nienawiści oraz jej konsekwencje przybliżyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie. Natomiast spektakl teatralny zatytułowany "Strach ma wielkie oczy" znakomitej „Grupy T” z Torunia przybliżył nam tematykę przeciwdziałania agresji w szkole, a zwłaszcza poruszył materiał problemowy przemocy
i prześladowaniu w szkole. Cenne dla uczniów okazały się warsztaty pt.„ Zagrożenia komputerowe” ze specjalistami psychologami i pedagogami z PPP w Sulęcinie.
Środa 09.10.2019 r., której znakiem rozpoznawczym był kwiat niezapominajka, roślina
o wyjątkowej NIEBIESKIEJ barwie.
Niezapominajką dziś byliśmy! Niebieski kwiat ma przypomnieć Wam o bezpieczeństwie w szkole
i sieci!
W danym dniu w naszym programie podjęliśmy zajęcia profilaktyczno-wychowawcze, czyli działania o profilaktyce sięgania po substancje psychoaktywne oraz poruszyliśmy tematy uzależnienia od telefonu i bezpieczeństwie w sieci. W ich realizacji pomogli nam również specjaliści PPP w Sulęcinie. Ponadto nasi uczniowie znakomicie bawili się na dyskotece szkolnej.
Czwartek 10.10.2019 r. dzień koloru ŻÓŁTEGO , w którym, każdy z Nas mógł być małym promykiem słońca! Bo radość jest w nas!
Słońce jest symbolem radości, z kolei uśmiech jest jej przejawem, a recepta na zdrowe życie to śmiech! W Naszej szkole bieżącego dnia działo się ... Otóż mogliśmy się dowiedzieć, jak zdrowo się odżywiać i stać się człowiekiem pełnym energii oraz radości, a wszystko to dzięki spotkaniu edukacyjnemu z profesjonalistą w dziedzinie dietetyki. Ponadto zdobyliśmy cenne informacje
o metodach zapobiegania stresu szkolnego- warsztaty poprowadzili specjaliści PPP. To nie wszystko! Nasi wspaniali uczniowie wykonali KODEKSY GRZECZNOŚCI - MĄDRE RADY. Stworzyli zestawy reguł savoir vivre w sposób zupełnie niekonwencjonalny za pomocą myślografii, obrazków, z humorem lub w formie rymowanego wiersza.
Piatek 11.10.2019 r. ostatni dzień naszego szkolnego przedsięwzięcia w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki pod hasłem „Bliżej siebie - dalej od przemocy, hejtu, nałogów” miał przypisany sobie kolor CZERWONY. Czerwień w międzynarodowej kulturze oznacza STOP i jest jednym
z najważniejszych znaków w prawie drogowym. Nasi uczniowie ubrani w czerwień dali obraz swojego sprzeciwu w kontekście do coraz częstszego zjawiska jakim jest hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie drugiego człowieka w sieci. Celem naszych cyklicznych działań "Bezpieczni w sieci” było uświadomienie naszych uczniów o problematyce hejtowania oraz przybliżenie sposobów reagowania na dane zjawisko.
W ramach podsumowania Szkolnego Tygodnia Profilaktyki odbył się dla naszych uczniów festyn. Poprzez wspólne wyjście do Szkółki Leśnej zaktywizowaliśmy uczniów do sprawności fizycznej, a świeże leśne powietrze i piękna przyroda sprawiły, iż nasi uczniowie bawili się świetnie... dopisywał również apetyt.
Ponadto warto podkreślić, iż festyn odbył się pod patronatem największej Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyczno-Wychowawczej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
To nie wszystko!
W naszej szkole mamy Klasowych Mistrzów Grzeczności. Dyrekcja szkoły uhonorowała zwycięzców wyróżniających się kulturalnym zachowaniem, empatią i pozytywnymi kontaktami rówieśniczymi. Składamy serdeczne gratulacje.
Oto Klasowi Mistrzowie Grzeczności:
IV A Jan Lewandowski
IV B Filip Kliszewski
V A Marlena Milke
V B Lena Piechowiak
V C Julia Świtała
V D Krzysztof Figiel
V E Wojciech Płonka
VI A Kacper Szpak
VI B Zuzanna Wit
VI C Jakub Staśko
VI D Amelia Kędzior
VII A Aleksandra Cieplak
VII B Aleksandra Żmudzińska
VIII A Natalia Owczarek
VIII B Agnieszka Nowak
VIII C Konrad Sokół
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować za współpracę i finansowe wsparcie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulęcinie. Za pomoc dziękujemy również Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Straży Pożarnej, Komendzie Powiatowej Policji, Nadleśnictwu Sulęcin i Pani Dietetyk Magdalenie Cieślak.