W Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie w dniach 14 – 25 stycznia 2019 roku odbyło się zimowisko dochodzące, w którym uczestniczyło 65 uczniów naszej placówki. Podstawowym zadaniem zimowiska było przede wszystkim racjonalne zagospodarowanie wolnego czasu uczniów, zapewnienie opieki i bezpieczeństwa, rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez ukazanie ciekawych form spędzania wolnego czasu jako alternatywa dla odpoczynku przed komputerem.
Uczestnicy zimowiska zostali podzieleni na cztery grupy, a opiekunami byli nauczyciele p. Julia Wesołek, p. Patrycja Lencewicz, p. Edward Zwierzchowski orazp. Stanisław Łuksa.
W pierwszym dniu zimowiska odbyło się integracyjne spotkanie, na którym uczniowie zostali podzieleni na grupy, zapoznani z planem zimowiska oraz obowiązującymi regulaminami bezpieczeństwa.
Różnorodne wiekowo zajęcia trwały od godz. 9.00 do 13.00. Po codziennych atrakcjach i związanych z nimi emocjami, na dzieci czekał ciepły, treściwy i smaczny obiad.
Ferie to nie tylko czas przyjemności i rozrywki, ale również zajęcia edukacyjne. Uczniowie uczestniczyli między innymi w spotkaniu z funkcjonariuszem sulęcińskiej policji, które miało na celu zwrócenie uwagi na ich bezpieczeństwo w otoczeniu. Uczestnicy zimowiska m.in. zostali pouczeni, w jaki sposób zachowywać się, gdy zaatakuje nas agresywny, obcy pies, jak unikać ryzykownych zachowań, dowiedzieli się jak należy postępować i w jaki sposób ratować tonącą osobę, pod którą załamał się lód.
Pan policjant przypomniał o niebezpieczeństwie czyhającym w Internecie oraz utrwalił numery alarmowe służb ratowniczych.
Dzięki zajęciom instruktażowym i pokazie ratownictwa medycznego, zaprezentowanego przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sulęcinie, z pewnością przyczyni się do podniesienia wiedzy dzieci nie tylko na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem tego spotkania było przygotowanie uczniów do wykonywania podstawowych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. W części praktycznej dzieci miały okazję wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. Dowiedziały się, jak należy komuś pomóc zanim nadejdzie prawdziwa, fachowa pomoc. Panowie strażacy przypomnieli o niebezpieczeństwie jakim jest czad i koniecznego montowania w mieszkaniach specjalnych czujników.
Już w pierwszym tygodniu ferii wszyscy uczestnicy zimowiska mogli skorzystać z atrakcji na basenie „Słowianka” w Gorzowie Wlkp., gdzie przebywali blisko dwie godziny na wspólnych zabawach, kąpielach i poznawaniu podstawowych technik pływania. Na zajęciach kulinarnych, które cieszyły się ogromną popularnością, każdy mógł popisać się wykonaniem ulubionej przez siebie potrawy oraz degustować popisowe dania swoich kolegów i koleżanek. Podczas przygotowywania różnego rodzaju sałatek uczniowie rozmawiali na temat zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania się.
Zajęcia sportowo – rekreacyjne w sali lub hali sportowej, turnieje, rozgrywki, cieszyły się wielką popularnością i zainteresowaniem nie tylko wśród chłopców. Uczestnicy zimowiska mogli wziąć również udział w rozgrywkach grupowych „Turniej” FIFA 19.
Najmłodsi uczestnicy zimowego wypoczynku najczęściej brali udział w zajęciach plastycznych, manualnych, chętnie sięgali po gry planszowe, czytali bajki, wychodzili na spacery po okolicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wszelkiego rodzaju turnieje i rozgrywki w sali gimnastycznej, gdzie zawsze było gwarno i wesoło.
W ramach prowadzonych zajęć programowych, uczniowie rozwijali twórcze myślenie podczas zabaw rozwijających wyobraźnię i spostrzegawczość, utrwalali zasady bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach życiowych, rozwijali indywidualne zainteresowania.
Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej przyczyniły się do poznania nowych, trudnych technik zdobniczych, dzięki którym, pod czujnym okiem pani bibliotekarki dzieci wykonały piękne prace plastyczne na wystawę.
Uczniowie uczestniczyli też w przedstawieniu teatralnym w SOK pt „ Lodowa Kraina”, oraz w spotkaniu z panem „Magikiem”, które sprawiły im wiele radości oraz niesamowitych wrażeń oraz przyczyniły się do rozbudzenia wyobraźni.
Zimowisko zakończyło się wspólną zabawą i konkursami przy muzyce oraz ognisku, gdzie można było się ogrzać popijając gorącą herbatę i upiec kiełbaskę lub chlebek.
Zasadnicze cele organizacji zimowiska zostały w pełni zrealizowane. Dzieci aktywnie, przyjemnie i pożytecznie spędziły czas wolny, miały zapewnioną fachową opiekę i na pewno w następnym roku także skorzystają z atrakcji, jakie oferuje zimowisko.
Zorganizowanie zimowiska oraz wyjazdu na basen ”Słowianka” było możliwe dzięki wsparciu finansowemu pana burmistrza Dariusza Ejcharta oraz GKRPA w Sulęcinie.
Kierownik zimowiska Marina Wróżbit